La Iași debutează o nouă ediție a Cupei Unirii la minifotbal. Va fi acordat și un trofeu special în memoria lui Mihai Dănilă

În perioada 10-15 ianuarie, la Iași va avea loc ediția a 15-a a Cupei Unirii la minifotbal. Evenimentul va fi organizat de Asociația Județeană de Minifotbal Iași, în parteneriat cu Federația Română de Minifotbal, Primăria Municipiului Iași și Consiliul Local Iași.

La competiția organizată de Dan Ștefan Cojocaru și Paul Costaș participă 25 de echipe, între care și Old Boys București, campioana națională en-titre. Meciurile se vor desfășura pe terenurile sintetice din Complexul Magic (Magic Stadium și Arena Magic Heineken), în Tudor Vladimirescu.

Ultimele două ediții ale turneului de la Iași au fost câștigate de puternica formație Nova Vita Tg. Mureș.

Anul trecut, Nova Vita s-a impus în finală în fața echipei Bucovina Bădeuți (Suceava), scor 1-0, iar medaliile de bronz au revenit campioanei Iașului la minifotbal, Premier (3-1 în finala mică cu Lupii Negri).

Cele 25 de echipe sunt împărțite în șapte grupe de câte trei și una de patru formații. Primele două echipe din fiecare grupă se califică în optimile de finală ale Cupei Unirii, iar formațiile clasate pe locul 3 vor continua întrecerea de la Iași în cadrul ”Memorialului Mihai Dănilă”.

Componența grupelor

Grupa A

  1. Old Boys București
  2. ACS Gufirosa
  3. Centric IT Solutions

Grupa B

  1. Liberto
  2. Inter Pașcani
  3. Amicii Iași

Grupa C

  1. Sporting Iași
  2. Ivacec Vaslui
  3. HTR Spedition

Grupa D

  1. Lupii Negri
  2. ASC Homocea Adjud
  3. Gladbach Evolution

Grupa E

  1. Premier Iași
  2. CTC Iași
  3. Comstar Vaslui

Grupa F

  1. Pabo Team Pașcani
  2. Viitorul Iași
  3. AS-USV Iași

Grupa G

  1. Belfoot Iași
  2. La Ciorap
  3. Juventus Costișa
  4. AS Dinamo

Grupa H

  1. Dacii Buzău
  2. Athletic 2015
  3. Cubbis

Programul competiției

Miercuri, 11 ianuarie, Magic Stadium

20.30, Athletic – Cubbis / H

21.15, Lupii – Gladbach / D

Joi, 12 ianuarie, Magic Stadium

18.00, Amicii – Liberto / B

18.45, Sporting – HTR / C

21.30, Belfoot – La Ciorap / G

Joi, 12 ianuarie, Arena Magic Heineken

19.45, Centric – Gufirosa / A

Vineri, 13 ianuarie, Magic Stadium

13.00, Dinamo – Juventus Costișa / G

14.00, Sporting – Ivacec / C

15.00, Premier – CTC / E

16.00, Old Boys București – Gufirosa / A

17.00, Dacii Buzău – Cubbis / H

17.50, Dinamo – La Ciorap / G

18.40, Premier – Comstar / E

19.30, Pabo Team – AS-USV Iași / F

20.20, Old Boys București – Centric / A

21.15, Dacii Buzău – Athletic / H

22.10, Pabo Team – Viitorul / F

Vineri, 13 ianuarie, Arena Magic Heineken

13.00, Viitorul – AS-USV Iași / F

14.00, Lupii Negri – Homocea / D

15.00, Inter Pașcani – Liberto / B

18.00, Belfoot – Juventus Costișa / G

18.50, Ivacec – HTR / C

19.40, Homocea – Gladbach / D

20.30, Inter Pașcani – Amicii / B

21.30, CTC – Comstar / E

Sâmbătă, 14 ianuarie, Magic Stadium

09.00, Dinamo – Belfoot / G

Sâmbătă, 14 ianuarie, Arena Magic Heineken

09.00, Juventus Costișa – La Ciorap / G

PROGRAM OPTIMI DE FINALĂ

Sâmbătă, 14 ianuarie

Magic Stadium

10.00, A1 – B2 (O1)

11.00, C1 – D2 (O3)

12.00, E1 – F2 (O5)

13.00, G1 – H2 (O7)

Arena Magic Heineken

10.00, B1 – A2 (O2)

11.00, D1 – C2 (O4)

12.00, F1 – E2 (O6)

13.00, H1 – G2 (O8)

PROGRAM SFERTURI DE FINALĂ

Sâmbătă, 14 ianuarie

Magic Stadium

18.00, Sfert 1: O1 – O2

19.00, Sfert 3: O5 – O6

Arena Magic Heineken

18.00, Sfert 2: O3 – O4

19.00, Sfert 4: O7 – O8

Echipele clasate pe locul 3 în grupe vor disputa jocuri pentru Memorialul ”Mihai Dănilă”.

PROGRAM MEMORIALUL ”MIHAI DĂNILĂ”

Sâmbătă, 14 ianuarie

Magic Stadium

14.00, A3 – B3 (M1)

15.00, E3 – F3 (M3)

Arena Magic Heineken

14.00, C3 – D3 (M2)

15.00, G3 – H3 (M4)

Semifinale Memorial

20.00, M1 – M2 (Magic Stadium)

20.00, M3 – M4 (Arena Magic Heineken)

Câștigătoarele celor două meciuri vor disputa FINALA Memorialului ”Mihai Dănilă”.

SEMIFINALE CUPA UNIRII

Duminică, 15 ianuarie

Magic Stadium

10.00, Semifinala 1: Sfert 1 – Sfert 2

Arena Magic Heineken

10.00, Semifinala 2: Sfert 3 – Sfert 4

PROGRAMUL FINALELOR

Magic Stadium

11.00, Finala Memorial

14.00, Finala mică (locurile 3-4) Cupa Unirii

15.00, FINALA MARE Cupa Unirii

16.00, Festivitatea de premiere 

leave a reply