România a înregistrat alte 9.937 de cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore. La Iași au fost 329 cazuri

Până astăzi, 7 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 296.999 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

201.114 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.937 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba63071975,24
2.Arad67622624,43
3.Argeș82071452,17
4.Bacău94062282,29
5.Bihor85453705,25
6.Bistrița-Năsăud35101313,52
7.Botoșani39751162,52
8.Brașov113823523,81
9.Brăila3787681,69
10.Buzău45531431,76
11.Caraș-Severin3081762,32
12.Călărași21782131,52
13.Cluj122254856,15
14.Constanța74493322,99
15.Covasna27091933,38
16.Dâmbovița75991722,99
17.Dolj82133513,61
18.Galați70501641,77
19.Giurgiu2245741,8
20.Gorj3319451,74
21.Harghita3565852,72
22.Hunedoara52222452,86
23.Ialomița26141272,08
24.Iași126923292,29
25.Ilfov75982412,69
26.Maramureș56881653,61
27.Mehedinți2498721,79
28.Mureș68722964,18
29.Neamț69791442,27
30.Olt4212841,43
31.Prahova115165442,6
32.Satu Mare2456932,45
33.Sălaj38601816,49
34.Sibiu73544725,31
35.Suceava103571402,07
36.Teleorman37691502,46
37.Timiș120373625,88
38.Tulcea1773741,38
39.Vaslui56501091,93
40.Vâlcea5893542,91
41.Vrancea3873971,37
42.Mun. București417789014,5
43.Cazuri noi nealocate pe județe6241*855 
 TOTAL296.9999.937 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.424 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA17
2ARAD26
3ARGEŞ21
4BACĂU19
5BIHOR107
6BISTRIŢA-NĂSĂUD19
7BOTOŞANI9
8BRĂILA8
9BRAŞOV60
10BUZĂU12
11CĂLĂRAŞI37
12CARAŞ-SEVERIN25
13CLUJ40
14CONSTANŢA112
15COVASNA15
16DÂMBOVIŢA21
17DOLJ44
18GALAŢI18
19GIURGIU11
20GORJ23
21HARGHITA11
22HUNEDOARA15
23IALOMIŢA19
24IAŞI68
25ILFOV27
26MARAMUREŞ24
27MEHEDINŢI11
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI180
29MUREŞ39
30NEAMŢ55
31OLT14
32PRAHOVA48
33SĂLAJ12
34SATU MARE8
35SIBIU88
36SUCEAVA19
37TELEORMAN25
38TIMIŞ67
39TULCEA3
40VÂLCEA20
41VASLUI14
42VRANCEA13
 Total1424

Până astăzi, 7.793 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.11.2020 (10:00) – 07.11.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (86 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Gorj, Harghita, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 31 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani.

122 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.113.Dintre acestea, 1.048 sunt internate la ATI. 

Lasa un comentariu