EXCLUSIV! Prima reacție oficială, după acuzațiile de blat aduse lui Cosmin Frăsinescu și lui Ovidiu Mihalache. Consiliul Director al Politehnicii ia atitudine

UPDATE

Consiliul Director al Politehnicii Iași a emis un comunicat oficial prin care își arată susținerea pentru Cosmin Frăsinescu și Marius Ovidiu Mihalache și totodată condamnă atitudinea celor care au afișat mesajul ofensator la adresa acestora.

„Consiliul Director al Politehnicii Iași condamnă acuzațiile grave făcute la adresa a doi dintre jucătorii exponențiali ai grupării alb-albastre, înainte de meciul contra echipei Dinamo București.Cosmin Frăsinescu și Ovidiu Mihalache sunt doi dintre jucătorii exponențiali ai echipei noastre, doi jucători care au dus greul în ultimele opt sezoane și care au pus umărul în realizarea unor obiective importante, cum ar fi calificarea în preliminariile Europa League sau clasarea în premieră în play-off-ul primului eșalon fotbalistic al țării. În consecinţă, noi, membrii Consiliului Director al Politehnicii dorim să ne arătăm susținerea față de toți jucătorii noștri și să îi asigurăm de faptul că nu vom permite nimănui să le lezeze imaginea.  Totodată dorim să le transmitem celor care au afișat bannerul cu mesajul defăimător la adresa celor doi jucători să se aștepte să fie puși în situația de a răspunde în fața legii, chiar în instanță, deoarece orice acuzație de acest fel trebuie să se bazeze pe dovezi clare și concrete.” se arată în comunicatul oficial emis de către forul suprem al grupării din Copou

Știre inițială

Un banner cu un mesaj care îi indica pe fundașii Cosmin Frăsinescu și Ovidiu Mihalache drept „blatiști” a fost afișat în fața stadionului din Copou, chiar înainte de meciul dintre Politehnica și Dinamo. Gestul așa zișilor fani ai grupării din capitala Moldovei nu a rămas fără ecou în rândul conducătorilor Politehnicii. Astăzi a venit și primul punct de vedere oficial, care a fost exprimat chiar de către Ion Melinte, membru fondator și membru în consiliul director al echipei fanion a orașului, dar și cel desemnat să preia prerogativele președintelui executiv, care a dus gruparea ieşeană pe ultimul loc în clasamentul Ligii I.

„Cred că sunt niște rău voitori, care au făcut bannerul respectiv. Ei sunt doi jucători de baza, au făcut extraordinar de multe pentru clubul nostru și îi apreciem și îi sprijinim în continuare fără niciun fel de rezerve. Sunt oameni de bază ai clubului nostru și nu credem nimic din ceea ce s-a afișat. ” a declarat Ion Melinte, pentru Iași TV Life

Cosmin Frăsinescu și Ovidiu Mihalache formează de opt ani încoace unul dintre cele mai sudate și de temut cupluri de fundași centrali, din Liga I. Cu ei în defensivă ieșenii au obținut rezultate dintre cele mai bune, precum calificarea în preliminariile Europa League și clasarea în play-off-ul Ligii I, în sezonul 2017-2018.

Lasa un comentariu