Alte 8.062 de noi cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore. La Iași au fost 340 de cazuri

Până astăzi, 4 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 500.273 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

390.212 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.062 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba103451214,24
2.Arad117471254,71
3.Argeș147062444,67
4.Bacău135671342,52
5.Bihor146852283,76
6.Bistrița-Năsăud6042972,55
7.Botoșani6495962,48
8.Brașov199573555,19
9.Brăila59961173,02
10.Buzău6806922,02
11.Caraș-Severin5023782,41
12.Călărași4660763,08
13.Cluj230084345,74
14.Constanța187314317,04
15.Covasna4308512,27
16.Dâmbovița11884852,96
17.Dolj126651052,51
18.Galați112652693,27
19.Giurgiu44672062,93
20.Gorj4491511,29
21.Harghita4784531,1
22.Hunedoara92761763,47
23.Ialomița4993833,49
24.Iași211793402,81
25.Ilfov164603227,01
26.Maramureș8866792,2
27.Mehedinți4144462,41
28.Mureș125071963,07
29.Neamț96021021,64
30.Olt7651771,15
31.Prahova199112673,49
32.Satu Mare5883983,38
33.Sălaj5624422,16
34.Sibiu145592035,42
35.Suceava134911241,79
36.Teleorman5836982,39
37.Timiș199813444,03
38.Tulcea3951953,56
39.Vaslui81521882,18
40.Vâlcea8266692,62
41.Vrancea58581371,7
42.Mun. București708079865,39
43.Cazuri noi nealocate pe județe7644*542 
 TOTAL500.2738.062 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.453 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD58
3ARGEŞ44
4BACĂU33
5BIHOR31
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI18
8BRĂILA5
9BRAŞOV29
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN30
13CLUJ58
14CONSTANŢA65
15COVASNA18
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ27
18GALAŢI58
19GIURGIU15
20GORJ10
21HARGHITA15
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA4
24IAŞI80
25ILFOV79
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI20
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI227
29MUREŞ20
30NEAMŢ35
31OLT21
32PRAHOVA37
33SĂLAJ16
34SATU MARE29
35SIBIU52
36SUCEAVA49
37TELEORMAN19
38TIMIŞ98
39TULCEA8
40VÂLCEA15
41VASLUI26
42VRANCEA15
 TOTAL1453

Până astăzi, 12.052 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.12.2020 (10:00) – 04.12.2020 (10:00) au fost raportate 176 de decese (109 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 19 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 decese la categoria de peste 80 de ani.

170 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.940. Dintre acestea, 1.275 sunt internate la ATI. 

Lasa un comentariu