Atletismul iesean, la rascruce

 

 

Atletismul iesean, la rascruce

Jul 13, 2017

Problemele financiare cu care sportul romanesc se confrunta ii afecteaza foarte mult si pe atletii din Iasi. Sportivii nostri reusesc sa faca performante aproape fara sustinere financiara. Profesionistii in domeniu sustin, insa, ca sportivii nostri ar putea obtine mult mai multe titluri importante la concursuri internationale, daca atletii ar fi sustinuti cu adevarat din punct de vedere financiar. Daca sportul national este slab finantat fata de cel din Occident, iata ca diferente uriase se simt si in tara noastra, de la o regiune la alta.  La Iasi, un atlet este platit cu de trei ori mai putini bani decat unul de la Cluj, de exemplu.

Strigator la cer! Performantele sportivilor din Iasi par ca sunt mai degraba sanctionate decat apreciate de catre factorii decizionali ai Romaniei. Asta putem observa daca analizam veniturile de nimic pe care le au, de exemplu, atletii din Clubul Sportiv Politehnica Iasi.

Reporterii Iasi TV Life au stat de vorba cu sportivi de performanta din Cluj si Ramnicu Valcea, acolo unde conditiile oferite de catre cluburi, dar si indemnizatiile sunt cu mult peste cele din Iasi. Iar venitul intreg, completat de castigurile din concursuri, ii multumeste pe acesti sportivi. Rares Toader, vicecampion european la aruncarea greutatii, categoria juniori, din cadrul Clubului Sportiv Chimia Ramnicu Valcea, sustine ca i-ar fi fost imposibil sa ajunga la o asemenea performanta daca ar fi avut parte de conditiile oferite de catre Clubul Sportiv Politehnica Iasi.

Rares Toader ,atlet: "Aceasta suma modica de 300 de lei nu ajuta la dezvoltarea atletilor si automat de a performa in acest sport. Trebuie sa ai in primul rand o sustinere de medicamentatie, de alimentatie si dupa care de refacere si de conditii de antrenament"

Acelasi lucru sustine si multiplul campion al Romaniei la proba de 400 de metri, atletul Zeno Moraru, de la Universitatea Cluj.

Zeno Moraru, atlet Universitatea Cluj: "Nu m-as descurca cu 300 de lei. nici cu indemnizatia pe care o primesc eu nu m-as descurca. In primul rand, as avea nevoie de medicatie, de cantonamente mai lungi si de bani. in primul rand, de bani, ca sa-l motiveze pe sportiv. Din punctul meu de vedere, daca faci sport de performanta, e foarte bine platit"

Sportivii sustin ca, la nivelul intregii tari, rezultatele in atletismul ar putea fi mult mai bune daca autoritatile ar sprijini, intr-adevar, sportul romanesc.

Rares Toader, atlet : "Din punct de vedere financiar sa zic undeva la minim de 500 de euro pe luna ca se te poti sustine si vorbesc de banii astia ca sa poti sa-i iai tu.1.21 Sa-ti cauti antrenorul potrivit, masa potrivita, locatia potrivita de cantonament , bineinteles toate astea fiind sustinute de cantonamentele gratis date de lotul national"

Zeno Moraru, atlet Universitatea Cluj: "In primul rand, ar trebui sa aiba un venit lunar foarte mare, incepand de la 900 de lei in sus, asta ar fi parerea mea"

Atletii ieseni, in schimb, desi nu reusesc sa mearga in foarte multe cantonamente, din cauza lipsei banilor, iar, astfel, nici sa intre in multe competitii internationale, nu vorbesc, oficial, despre conditiile deficitare oferite de catre clubul
din care fac parte. Insa vorbesc cu incantare despre pasiunea lor, atletismul.

Georgiana Grigoras, atlet la Clubul Sportiv Politehnica Iasi: "Fac sport de 9 ani si mi-a intrat in sange. Chiar nu pot sa ma las acum, adica nu am gasit inca un motiv destul de bun ca sa ma las acum. Vara aceasta vreau sa-mi fac un record personal, eventual ar fi baremul de la Europene care este cu o secunda fata de recordul meu personal."

Alexandru Duduc, atlet la Clubul Sportiv Politehnica Iasi: "O indemnizatie lunara stabila care se poate mari pe parcurs in functie de performanta, cazare si o masa destul de buna. Sunt destul de multumit de conditii si se pot imbunatati pe parcurs. Chiar imi doresc sa continui sportul pe viitor si sa am performante cat mai mari la concursuri europene, mondiale, etc"

Grigore Ursanu, coordonator la sectia de atletism al Clubului Sportiv Politehnica Iasi: "Este club reprezentativ al Ministerului Educatiei, ca atare, primeste finantare de la minster, insa, la nivel local, primeste finantare si din partea Fundatiei Sportului Iesean. Situatia financiara nu este extraordinara, insa permite desfasurarea in bune conditii a activitatii sportive de performanta"

Atletii ieseni au reusit sa adune si titluri de la competitii importante, iar printre membrii clubului sunt si campioni si vicecampioni nationali. Sportivii clublui iesean au in palmares peste 50 de medalii castigate, dar si trofee.

Add comment


Security code
Refresh

Arhiva Iasi TV Life

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31