Print this page

Doi sportivi legitimați la clubului CS Taeback Iași au câștigat Cupa Ambasadorului la taekwondo

Written by  Oct 01, 2017

Andrei Gribincea și Ioana Dumbravu, ambii sportivi legitimați la clubului CS Taeback Iași, au câștigat Cupa Ambasadorului Republicii Coreea, competiție de taekwondo, proba poomsae, desfășurată, duminică, la Sala Polivalentă din Capitală.

Gribincea a câștigat proba de seniori masculin, fiind urmat de Denis Matei, locul 2, și Andrei Rotaru, locul 3. La categoria seniori feminin, podiumul a fost completat de Mădălina Mihai, locul 2, și Andreea Marcu, locul 3.

Clasamentele finale în celelalte două categorii ale Cupei Ambasadorului au fost următoarele: juniori masculin — 1. Augustin Fricățel, 2. Ștefănel Dumbravu, 3. Mihuț Marton; juniori feminin — 1. Lavinia Alistar, 2. Mălina Cozmescu, 3. Denisa Sandu.

În urma evoluțiilor, organizatorii i-au selecționat pe Andrei Gribincea și Augustin Fricățel pentru a reprezenta România la faza finală a Cupei Ambasadorului, care va avea loc în Coreea de Sud în luna noiembrie. Prezența lor la competiția internațională cu același nume va fi hotărâtă însă de specialiștii în taekwondo din Coreea în urma vizionării evoluțiilor acestora în concursul de la București.

Câștigătorii celor patru categorii ale Cupei Ambasadorului de la București au fost premiați de Ambasada Republicii Coreea cu diverse produse electronice. La concursul de la Sala Polivalentă din Capitală a asistat și ambasadorul Republicii Coreea la București, Kim Eun-joong.

(Sursa: Agerpres)