VIDEO. FC Voluntari - CSM Poli Iași 0-0. Ieșenii ar fi putut primi un penalty în minutul 56

Written by  Apr 18, 2017

CSM Poli Iaşi a revenit în fruntea clasamentului din playout. Moldovenii au remizat, 0-0, cu FC Voluntari şi au egalat-o pe Gaz Metan Mediaş la puncte, 29.

După trei victorii consecutive în play-out, CSM Poli Iaşi a început bine la Voluntari. Balauru a salvat în faţa lui Cătălin Ştefănescu. Replica gazdelor a venit prin Maftei, dar Grahovac a intervenit. A fost 0-0 la pauză, iar oaspeţii au forţat in startul reprizei a doua. Nemarcat în careu, Bole a finalizat foarte slab şi scorul a rămas nemodificat. Imediat, Andrei Cristea şi-a trecut şi el în cont o mare ratare.

Ieşenii au cerut penalty la o intervenţie a lui Ivanovici la Bole, in minutul 55 - arbitrul Iulian Călin era bine poziţionat şi a lăsat jocul să continue. La poarta cealalta, Cernat i-a dat o pasă excelentă lui Bălan, dar Grahovac a fost atent. Cu punctul obţinut, echipa lui Eugen Neagoe a trecut din nou pe primul loc în play-out. Voluntari este pe patru, cu 21 de puncte. În etapa a şaptea, CSM Poli Iaşi joacă pe propriul teren cu ASA, iar cei de la Voluntari au derby-ul Ilfovului cu echipa lui Dan Alexa, Concordia Chiajna.

Claudiu Niculescu (antrenor FC Voluntari): ”Nu sunt mulțumit în totalitate, dar se putea mai rău. E un punct câștigat în fața uneia dintre cele mai bune echipe din Play-Out. Trebuie să câștigăm la Chiajna. Toate meciurile sunt ca o finală pentru noi. Nu mă gândesc deocamdată la semifinala din Cupa României. Jucătorii trebuie să nu se mai mulțumească cu puțin. Eu vreau să câștig în fața oricărui adversar. Am comis multe greșeli neforțate. Dacă Steaua pierde la Cluj, Dinamo intră cu șanse în lupta pentru titlu”.

Eugen Neagoe (antrenor CSM Poli Iași): ”Este un rezultat bun pentru noi, chiar dacă Voluntari nu ne-a creat prea multe probleme. Ne dorim să rămânem neînvinși în Play-Out. S-a rezolvat o mică parte din problemele financiare. Mulțumim primarului! Nu știu ce se va întâmpla din vară. Cred că putem câștiga acest Play-Out”.

Florin Cernat (FC Voluntari): ”Nu ne-am putut face jocul din cauza bălților. Am pierdut două puncte importante. Trebuie să ne salvăm de la retrogradare și să ne califică în finala Cupei României”.

Ionuț Voicu (CSM Poli Iași): ”Cred că meritam mai mult, deoarece noi am avut ocaziile mai clare. E bine că ne-am primit o parte din drepturile financiare înainte de Paște”.

(Sursa: libertatea.ro)