Liga I: CSM Poli Iași - ACS Poli Timișoara 1-0, în play-out

Written by  Apr 01, 2017

CSM Poli Iași a învins-o pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a treia a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

CSM Poli Iaşi a revenit pe locul secund în play-out, după victoria de pe teren propriu cu ACS Poli Timişoara. Fucek a avut prima ocazie a oaspeţilor, dar a fost blocat de Grahovac. Cu două minute înaintea pauzei, Straton s-a opus la reluarea lui Golubovic, apoi Bole nu a nimerit decât bara din apropiere.

Mijlocaşul maghiar s-a revanşat la doar 35 de secunde de la reluare, când a finalizat centrarea lui Ştefănescu. Andrei Cristea a trecut apoi în două rânduri pe lângă golul secund, iar oaspeţii au fost şi ei aproape de egalare. Şutul puternic al lui Soljic a fost însă parat de Grahovac. Ieşenii au rămas în zece după eliminarea lui Ţigănaşu pentru cumul de galbene, dar egalitatea numerică s-a restabilit la faza următoare. Ştefănescu a scăpat pe contraatac, iar Soljic l-a faultat şi a văzut cartonaşul roşu.

Golubovic a ratat ultima ocazie importantă, iar CSM Poli Iaşi s-a impus cu 1-0. La Iaşi, ACS Poli Timişoara a pierdut primele puncte în play-out.

A marcat: Lukacs Bole (46).
Cartonașe roșii: Ciprian Țigănașu (Poli Iași, 62), Josip Soljic (ACS Poli, 64).
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenți: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Adrian Popescu (Craiova); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamț) — CCA, Bogdan Buhuș (Bârlad) — LPF.

(Sursa: digisport.ro)